|
Op initiatief van het College van Provinciegriffiers werd op vrijdag 21 en zaterdag 22 april door een 20-tal provincie-ambtenaren gebrainstormd over het provinciedecreet.
Uiteraard ging in eerste instantie de aandacht naar thema’s die in de toekomst zeer relevant zullen zijn in de relatie tussen politiek verantwoordelijken en ambtenaren.
Ter inleiding werd door KULeuven-professor Marc BOES een overzicht gegeven over de krachtlijnen van het provinciedecreet. Hierbij werden de verschilpunten in focus gebracht tussen het provinciedecreet en het gemeentedecreet. Hij vond het jammer dat bij de opmaak van het provinciedecreet niet meer aandacht besteed is aan de eigenheid van het provinciaal management. Anderzijds werd het hoog tijd dat de provinciebesturen over een degelijke decretale basis konden beschikken.

Na de algemene inleiding kwamen de meer specifieke thema’s aan bod die telkens na een korte situering bediscussieerd werden:
- De artikelen die betrekking hebben op het budgethouderschap en de interne en externe verzelfstandiging werden toegelicht door de heer David BEIRENS, kabinetsmedewerker ‘financiën’ van de heer Marino KEULEN, minister van binnenlandse aangelegenheden. Op zich zijn er niet zo veel problemen te melden met betrekking tot de hoofdstukken inzake verzelfstandiging. Toch stelt men vast dat de toepassing ervan niet leidt tot meer interbestuurlijke samenwerking (zie verder in deze Nieuwsbrief) wat op zich zeer jammer is. Wat het luik ‘financiën’ betreft dient er nog heel wat weg afgelegd te worden. Blijkbaar zal het wachten zijn tot 2008 voordat de desbetreffende artikels geoperationaliseerd zullen zijn. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om bij de afgevaardigde van de minister er nog eens op te wijzen dat een reeks van uitvoeringsbesluiten dient opgemaakt te worden nog voor de provincieraadsverkiezingen van 8 oktober. De VVP wil bij de opmaak ervan betrokken worden;
- De artikelen die betrekking hebben op de personeelsproblematiek werden toegelicht door de heer Johan IDE, afdelingshoofd agentschap voor binnenlands bestuur. Deze artikelen staan sterk in de actualiteit omdat men volop bezig is met de onderhandelingen inzake de opmaak van een uitvoeringsbesluit over de rechtspositieregeling van het personeel van de gedecentraliseerde besturen. Deze onderhandelingen worden gevoerd tussen de vakbonden, de werkgevers en de Vlaamse overheid. Het uitgangspunt bij de werkgevers (gemeenten en provincies) is dat het toekomstig uitvoeringsbesluit rekening dient te houden met de uitgangspunten van het provinciedecreet zijnde autonomie en maatwerk;
- Voor het gedeelte over de toepassing van de ‘interne controle’ werd er beroep gedaan op de kennis en kunde van een extern bedrijf. De sprekers verruimden de definitie van interne controle zoals deze omschreven staat in het provinciedecreet (art. 95) van louter het toepassen van maatregelen en procedures tot een proces dat toegepast wordt door alle ambtenaren om de nodige objectieven te behalen;
- Uiteraard kon de problematiek van de ‘afsprakennota’ niet op de agenda ontbreken van het bezinningsweekend. Het provinciedecreet bepaalt in artikel 84 dat de provinciegriffier namens het managementteam een afsprakennota afsluit met de deputatie over de wijze waarop er zal worden samengewerkt om de beleidsdoelstellingen voor de nieuwe legislatuur te behalen. Voor dit deel kon het College van Provinciegriffiers beroep doen op de ruime ervaring van de stadssecretaris van Antwerpen, de heer Roel VERHAERT.
De samenkomst werd afgesloten door VVP-voorzitter Jan DURNEZ die de nadruk legde op het belang van een openhartige en goede samenwerking tussen de politiek verantwoordelijken en de ambtenaren. Hij benadrukte dat de instrumenten die het provinciedecreet aanreikt hierbij een goede basis kunnen vormen.

Voor meer info:
E-mail: raymond.vanloock@vlaamseprovincies.be

|